Čo môže znamenať Trumpovo víťazstvo pre svet a Kubu zvlášť ?

12.11.2024

Obyvatelia Spojených štátov a väčšiny zvyšku sveta sa tento týždeň prebudili do posledných správ, ktoré chceli počuť. Nielenže bol Donald J. Trump predsedajúci protofašistickému masovému hnutiu Maga zvolený za prezidenta Spojených štátov, bude mať pohodlnú republikánsku väčšinu v Senáte a tiež môže mať republikánsku väčšinu v Snemovni reprezentantov. Získal približne rovnaký počet hlasov ako v roku 2020, 74 miliónov, a dosiahol volebné víťazstvo, pretože kandidátka demokratov Kamala Harrisová získala v roku 2020 o viac ako 10 miliónov hlasov menej ako Joe Biden.

Ak k tomu pridáte silnú politickú identifikáciu Najvyššieho súdu USA s celkovými politickými názormi Trumpa, bude mať len málo prekážok zo strany kľúčových inštitucionálnych štruktúr Spojených štátov amerických pri realizácii svojho obľúbeného cieľa, ktorým je vytvorenie silne autoritatívnej vlády, ktorá by sa snažila zmeniť všetky existujúce inštitúcie do nástrojov jeho politického hnutia, jeho ideológie a jeho vládnych plánov.

Počas predvolebnej kampane a odvtedy, čo prehral voľby v roku 2020, Trump navrhol vládny program rozsiahlej odplaty voči svojim politickým oponentom vrátane toho, čo vníma ako nepriateľské médiá, ktoré označil za "vnútorného nepriateľa".

Má tiež v úmysle vyhnať milióny – najmä latinskoamerických – imigrantov, ktorých obviňuje z "otravy krvi krajiny".

Jeho strategický plán pre USA bol systematizovaný v 900-stranovom dokumente Heritage Foundation, Project 2025, ktorý, ak bude plne implementovaný, vymaže väčšinu existujúcich mechanizmov a praktík, ktoré napriek svojim hrubým nedokonalostiam vo všeobecnosti kvalifikujú USA ako demokracia.

Mnohí si predčasne vydýchli úľavou, keď Trump vo svojom víťaznom prejave sľúbil "už žiadne vojny" vo svojej nadchádzajúcej vláde. Počas svojej vlády v rokoch 2016 - 2020 však viedol vzájomne škodlivú "obchodnú vojnu" proti Číne, krajine, ku ktorej prechováva hlboké nepriateľstvo. Nepriateľstvo voči Číne sa pravdepodobne stane stredobodom jeho obáv o zahraničnú politiku, kvôli čomu môže eskalovať intenzívnu studenú vojnu a masívne nahromadenie armády v okolí Juhočínskeho mora, vrátane vyzbrojovania Taiwanu, ktoré už Biden vyvinul. Otvorené nepriateľstvo USA voči Číne začalo v roku 2011 "Pivot to East Asia" prezidenta Baracka Obamu, ktorý pripravil militarizáciu americkej politiky voči ázijskému gigantovi. Nárast americkej armády 8000 míľ od USA vyvoláva problémy v regióne.

Od budúcej Trumpovej vlády by sa mal očakávať malý pokrok v oblasti Blízkeho východu a Palestíny a Gazy. V decembri 2017, necelý rok v úrade, Trump zvrátil takmer sedem desaťročí americkej politiky v tejto citlivej otázke a oficiálne uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presťahoval americké veľvyslanectvo do Jeruzalema. Celosvetové zdesenie, a to aj v podstatných častiach amerického zriadenia, pretože to "rozbilo desaťročia neochvejnej neutrality USA voči Jeruzalemu".

60 rokov je príliš dlho – ukončite blokádu zo strany USA!

Pokiaľ ide o Latinskú Ameriku, Trumpova vláda v rokoch 2016 - 2020 sa konkrétne zamerala na to, čo jeho poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton nazval "trojkou tyranie" – konkrétne na Kubu, Venezuelu a Nikaraguu – ktorú nazýval aj "trojuholníkom teroru". Bolton pri načrtnutí Trumpovej politiky obvinil tri vlády, že sú "príčinou obrovského utrpenia, impulzom obrovskej regionálnej nestability a pôvodom špinavej kolísky komunizmu".

V roku 2018 Trumpov štátny tajomník Rex Tillerson potvrdil Monroeovu doktrínu, pretože presadila americkú "autoritu" na západnej pologuli, pričom uviedla, že táto doktrína je "dnes rovnako relevantná, ako keď bola napísaná". Tillerson's bol silným odkazom Latinskej Amerike, že USA nedovolia regiónu nadväzovať vzťahy s rozvíjajúcimi sa svetovými mocnosťami, ako je Čína.

Bolo to počas Trumpovej administratívy v rokoch 2016-20, keď po niekoľkých rokoch starostlivých a metodických príprav USA zorganizovali a financovali pokus o prevrat v roku 2018 proti Nikarague. V malom stredoamerickom národe to vyvolalo viac ako šesť mesiacov krutého násilia, ktoré viedlo k bezohľadnému ničeniu majetku, obrovským ekonomickým stratám a takmer 200 zabitým nevinným ľuďom. Bidenova administratíva, pod tlakom studených bojovníkov v USA, pokračovala vo svojej politike agresie voči Nikarague uplatňovaním celého radu sankcií.

Trump uvalil na Venezuelu stovky sankcií s hroznými ľudskými následkami, keďže v rokoch 2017-18 zomrelo zbytočne okolo 40 000 zraniteľných ľudí. Venezuelská ekonomika bola zablokovaná takmer k uduseniu. Jeho ropný priemysel bol zmrzačený s dvojitým cieľom odoprieť hlavné príjmy krajiny a zabrániť dodávkam ropy na Kubu.

  • Trump opakovane pohrozil Venezuele vojenskou agresiou; 

  • Venezuela (2017) bola vystavená šesťmesačnému pouličnému násiliu opozície; pokus o atentát na prezidenta Nicolása Madura (august 2018);

  • Juan Guaido sa vyhlásil za "dočasného prezidenta" Venezuely (v januári 2019 ho uznali USA); opozícia sa pokúsila pretlačiť potraviny cez venezuelskú hranicu vojenskými prostriedkami (február 2019); 

  • ministerstvo zahraničia ponúklo odmenu 15 miliónov dolárov za "informácie vedúce k zatknutiu prezidenta Madura" (marec 2020); 

  • neúspešný pokus o prevrat (máj 2019); nájazd žoldnierov (máj 2020); 

  • a v roku 2023 Trump verejne priznal, že chce zvrhnúť Madura, aby mal kontrolu nad veľkými ropnými ložiskami Venezuely.

Hoci Kuba znášala najdlhšiu komplexnú blokádu národa v čase mieru (doteraz viac ako šesť desaťročí), pod Trumpom sa tlak výrazne zvýšil. V roku 2019 Trump obvinil kubánsku vládu z "kontroly Venezuely" a požadoval, aby pod hrozbou zavedenia "úplnej a úplnej" blokády 20 000 kubánskych odborníkov na zdravie, športovú kultúru, vzdelávanie, komunikáciu, poľnohospodárstvo, potravinárstvo, priemysel, veda, energetika a doprava, ktorých Trump falošne vykreslil ako vojakov, odchádzajú. V dôsledku sprísnenia blokády USA medzi aprílom 2019 a marcom 2020 jeho ročné náklady pre ostrov po prvýkrát prekročili 5 miliárd dolárov (20-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku).

Okrem toho Trumpova politika "maximálneho tlaku" proti Kube okrem iného znamenala, 

  • že boli povolené súdne spory podľa hlavy III Helms-Burtonovho zákona; 

  • zvýšené prenasledovanie finančných a obchodných transakcií Kuby; 

  • zákaz letov z USA do všetkých kubánskych provincií (okrem Havany); 

  • prenasledovanie a zastrašovanie spoločností, ktoré posielajú zásoby paliva; 

  • intenzívna kampaň na diskreditáciu kubánskych programov lekárskej spolupráce; 

  • USAid udelil grant vo výške 97 321 USD orgánu so sídlom na Floride, ktorého cieľom bolo vykresliť kubánsky cestovný ruch ako vykorisťovateľský; 

  • Trump tiež drasticky znížil remitencie na ostrov a výrazne obmedzil možnosť občanov USA cestovať na Kubu, čím úmyselne prinútil spoločnosti a tretie krajiny, aby si dvakrát rozmysleli, či začnú obchodovať s Kubou; 

  • a 54 skupín dostalo 40 miliónov dolárov v amerických grantoch na podporu nepokojov na Kube. 

  • Okrem toho, Kuba musela v júli 2021 a nedávno v marci 2024 bojovať s vážnymi nepokojmi, ktoré podnecovali skupiny financované USA v toľkých mestách, koľko len mohli. Model nepokojov je založený na tom, čo bolo spáchané proti Nikarague a Venezuele.

Posledným Trumpovým sabotážnym aktom, len niekoľko dní pred Bidenovou inauguráciou, bolo vrátenie Kuby na zoznam štátnych sponzorov terorizmu (SSOT) tým, že ju falošne obvinili z väzieb na medzinárodný terorizmus. Dôsledky boli zničujúce: medzi marcom 2022 a februárom 2023 130 spoločností vrátane 75 z Európy zastavilo akékoľvek obchodovanie s Kubou, čo ovplyvnilo prevody na nákup potravín, liekov, paliva, materiálov, dielov a iného tovaru.

Trump, napriek tomu, že je taký nestriedmy a celosvetovo značne zdiskreditovaný svojimi rétorickými excesmi, hrozbami a vulgarizmami, vedie masové extrémistické hnutie, má predsedníctvo, Senát a spolieha sa na výslovnú spoluúčasť Najvyššieho súdu, a preto je mimoriadne silný. pozícia, aby sa zbláznil z "trojky tyranie", najmä na Kube. 

Stručne povedané, Trumpovo zvolenie za prezidenta má historický význam v tom najhoršom možnom zmysle slova.

Z jeho prejavov sa dá usúdiť, že by sa rád zapísal do histórie a môže sa zamyslieť nad tým, že by to urobil "dokončením práce" na Kube (ale aj na Venezuele a Nikarague). Ak sa vydá touto cestou, už má množstvo agresívnych politík, ktoré zaviedol počas rokov 2016-20. Okrem toho bude mať pravicovú republikánsku kontrolu nad výborom pre zahraničné veci Senátu.

Čo je horšie, senátori za tvrdú líniu podporujúci blokádu Ted Cruz a Marco Rubio sú vedúcimi členmi tohto výboru a majú vzťah s Kubou. Trump získal silnejšiu podporu na Floride, kde protikubánski republikáni na Floride posilnili jeho podporu a víťazstvo vo voľbách. Má tiež globálnu komunikačnú sieť, ktorú vlastní jeho spojenec, miliardár Elon Musk. Navyše, bez ohľadu na to, kto je nájomcom v Bielom dome, mašinéria "zmeny režimu" na Kube vždy pripravuje niečo odporné.

Tak sa pripútajte! Do Latinskej Ameriky prichádzajú turbulentné časy. Naša práca v oblasti solidarity sa musí podstatne zintenzívniť vysvetlením zvýšenej hrozby, ktorú predstavuje druhé funkčné obdobie Trumpa pre celú Latinskú Ameriku, ale najmä pre Kubu.

Budeme dúfať, že to tak nebude, že to bude takto :

a nie takto:


Sme šokovaní, akí zadubení, slepí a áno, veľmi hlúpi sú mnohí "analytici", mnohí predstavitelia médií, vrátane alternatívnych, aj na Slovensku, ktorí sa snažia vzbudzovať dojem, že Trump je záchrana sveta, dokonca, že je to niečo pozitívne pre vývoj na Zemi. Je to strašné, akých slepcov nesie táto Planéta Zem .... nech sa darí človekom na Zemi, nech sa preberie stále väčší počet ľudí .... Nádej pre priaznivý vývoj na zemi stále žije, i keď drvivá väčšina ľudí oň nemá záujem ...


Andrea Lavenda, november 2024, www.ariadneknihy.sk  

Marian Lavenda, november 2024, www.ariadneknihy.sk 

https://www.ariadneknihy.sk/