Prečo si KUBA pripomína 10. október ?
Dnes sa pozrieme opäť aj do hĺbky dejín, aby sme si uvedomili, že roduverné vlastenectvo na Slovensku je hodnota, ktorá absentuje pre priaznivý vývoj. Práve neschopnosť vzostupu rýdzej vzostupnej energie (svetelnej) v našom vnútri (Vnútorné Duchovné JA ľudských bytostí) umožňuje globalistickým parazitom sa donekonečna rozdrapovať v domnienke, že si privlastnia energie celej Planéty Zem. Omyl vážení, neprivlastnia ... Kuba môže byť pre nás príkladom, pretože dokáže odolávať parazitovaniu USA už dlhé dekády a to i napriek tomu, že sú to ťažké podmienky. Kuba má našu podporu ...
10. októbra 1868 sa na Kube začala prvá vojna za nezávislosť. V národnom parku La Demajagua, pred 156 rokmi zazvonil na zvon Carlos Manuel de Céspedes, aby každý vodca dal slobodu všetkým otrokom a vyzval všetkých Kubáncov na boj za národnú emancipáciu.
Povedal : "Občania, to slnko, ktoré vidíte vychádzať na vrchole Turquina, vychádza na svetlo prvého dňa slobody a nezávislosti Kuby."
Tak sa začala prvá vojna za nezávislosť, ktorá trvala 10 rokov a mala národnooslobodzovací, demokratický a protiotrocký charakter. Medzi Kubáncami dozrelo vlastenecké národné povedomie, a hoci otrokárska oligarchia zostala podriadená Španielsku, kubánsky národ bol založený navždy.
Céspedes bol zvolený za prvého prezidenta republiky v boji a už 13. októbra obsadil mesto Bayamo. Na oslavu tohto triumfu zložil poet Peruchu Figueredo slávnostnú pieseň ,,La Bayamesa", ktorá do dnešného dňa pretrváva ako kubánska hymna.
La Bayamesa - Himno Nacional Cubano nech sa páči.
Začiatok bojov za nezávislosť ... Takzvaná desaťročná vojna, ktorá sa začala 10. októbra 1868, bola jednou z najvýznamnejších udalostí v histórii Kuby s cieľom dosiahnuť nezávislosť kolónie od španielskej metropoly. K tejto vojne viedli rôzne ekonomické, politické a sociálne príčiny. Existovali viditeľné rozpory, ktoré viedli kubánskych vlastníkov pôdy k hľadaniu riešení prostredníctvom boja za nezávislosť. Jedným z ovplyvňujúcich faktorov bola značná hospodárska kríza, dôsledok predchádzajúcich globálnych kríz. Toto povstanie umožnilo po prvý raz ignorovať rasové a triedne predsudky. V boji za slobodu sa spojili čierni, bieli, bohatí aj chudobní, študenti, robotníci či otroci. Všetkým išlo o spoločnú vec a tým zapísali do histórie, že SLOBODA spája ľudí ...
José Martí, vtedy tínedžer, privítal tento začiatok básňou "10. október!" (!10 de octubre!), kde zachytil pocit, ktorý táto udalosť vyvolala u veľkej časti Kubáncov.
Začal zvolaním :
"Nie je to sen, je to pravda: vojnový pokrik.
Kubánsky ľud sa rozzúril.
Mesto, ktoré trpelo tri storočia.
Koľko čierneho útlaku uzatvára."
A skončilo to :
" Vďaka Bohu, že konečne s integritou
Kuba pretrhne slučku, ktorá ju utláčala
a hrdá a slobodná zodvihne hlavu."
("No es un sueño, es verdad: grito de guerra
Lanza el cubano pueblo, enfurecido;
El pueblo que tres siglos ha sufrido
Cuanto de negro la opresión encierra.
Y terminaba:
"Gracias a Dios que ¡al fin con entereza
rompe Cuba el dogal que la oprimía
Y altiva y libre yergue su cabeza"!)
10. februára 1878 vlády Kuby a Španielska prijali mierové podmienky a vojna sa skončila, hoci skupina vlastencov na čele s Antoniom Maceom pakt neprijala. Predstavovala však jednu z najdôležitejších udalostí, pretože slúžila ako hybná sila nasledujúcich povstaní, a hoci za iných historických okolností dala podnet k rozhodnutiu Kubáncov pokračovať v boji za svoju nezávislosť, čo stálo život mnohých nasledovníkov, ktorí sa nevzdali, kým nedosiahli vytúžené víťazstvo.
10. október " je pre nás najväčšou spomienkou v histórii našej krajiny ". (Fidel Castro Ruz)
Na sté výročie povstania Fidel Castro vyhlásil: "Naša revolúcia je revolúcia a táto revolúcia sa začala 10. októbra 1868," čím potvrdil základnú tézu o existencii jedinej revolúcie, ktorá odvtedy prechádza národnými dejinami.
Na históriu by sa nemalo zabúdať, preto sme vám ju opäť pripomenuli práve v súvislosti s Kubou, milí čitatelia ... Princíp, že ZLU sa musí ľudská bytosť postaviť, kde rozhoduje sila postoja mravnej čistoty a ducha, kde nesmie byť človek vydierateľný ani uplatiteľný .......... Minulosť, či história ... prebieha tu a teraz a kto nepochopil princípy minulosti, musí si ju prežiť opäť, inak nie je možný priaznivý vzostup ... A budúcnosť? Tá prebieha taktiež teraz ...
© Daniela Poliaková, www.ariadneknihy.sk, október 2024
© Andrea Lavenda, www.ariadneknihy.sk, október 2024
© Marian Lavenda, www.ariadneknihy.sk, október 2024