Tanec ako spôsob zlepšenia kultúry v spoločnosti?

14.09.2024

TANCUJETE RADI? Existuje človek so zdravými nohami, ktorý by nikdy v živote netancoval? Prenesme sa na chvíľu do histórie a pripomeňme si výhody, ktoré nám tanec do života môže priniesť. 

Pár krokov do histórie tanca

Tanec je jednou z najstarších foriem ľudského prejavu a jeho história siaha tisícky rokov do minulosti. Už v prehistorických dobách sa tanec používal ako forma komunikácie, osláv, rituálov a prejavu kultúrnych hodnôt. Každá civilizácia a kultúra vytvorila svoje vlastné tanečné štýly a tradície, ktoré odrážali ich náboženské presvedčenie, spoločenskú štruktúru a životný štýl.

Prehistorické a staroveké obdobie

V období prehistorických spoločenstiev bol tanec úzko spojený s rituálmi a duchovnými obradmi. Archeologické nálezy, ako sú skalné maľby a sochy, naznačujú, že tanec bol súčasťou lovu, osláv plodnosti či prírodných javov. Pohyby imitujúce zvieratá alebo prírodu mali magický alebo náboženský význam a často sa používali na privolávanie úspechu, ochrany alebo úrody.

V starovekých civilizáciách, ako boli Egypt, Mezopotámia, Grécko a Rím, tanec zohrával kľúčovú úlohu v náboženských rituáloch, oslavách a spoločenských udalostiach. V Egypte tancovali na počesť bohov, zatiaľ čo v Grécku mal tanec význam v rámci náboženských obradov zasvätených bohom ako Dionýz, boh vína a extázy. Tanec tu bol tiež základom dramatických vystúpení, ktoré kombinovali spev, poéziu a pohyb.

Stredovek a renesancia

V stredovekej Európe mal tanec špecifické miesto najmä v rámci náboženských rituálov, ale aj počas spoločenských udalostí. Náboženská cirkev však často na tanec pozerala negatívne, hlavne kvôli jeho asociácii s telesnosťou a zábavou. V tomto období sa rozvinuli ľudové tance spojené s oslavami, svadbami a inými príležitosťami. Tieto tance boli dynamické, veselé a blízke bežným ľuďom.

V období renesancie (14. – 17. storočie) zažil tanec nový rozkvet, najmä na kráľovských dvoroch. Vznikli rôzne štylizované formy tanca, ako napríklad pavane, galliarda či menuet, ktoré sa stali základom spoločenských podujatí. V tomto období tiež vznikajú prvé tanečné školy, kde sa tanec vyučoval ako umenie pre vyššiu vrstvu spoločnosti.

Baroko a vznik baletu

V období baroka (17. – 18. storočie) sa tanec stal neoddeliteľnou súčasťou šľachtických a kráľovských dvorov, najmä vo Francúzsku za vlády Ľudovíta XIV., ktorý sám bol nadšeným tanečníkom. Tanec sa začal systematicky rozvíjať ako umenie a stal sa základom divadelného baletu. Ľudovít XIV. založil Kráľovskú akadémiu tanca, ktorá kodifikovala základy klasického baletu, ktoré sa používajú dodnes. Balet sa v tomto období začal formovať ako samostatná umelecká disciplína s pevnými technickými a estetickými pravidlami.

19. storočie – Romantizmus a národné tance

V 19. storočí romantizmus priniesol do tanca nové témy – príroda, emócie a fantázia sa dostali do popredia. Balet sa stal populárnym v celej Európe, najmä v Rusku, kde sa rozvinul do vrcholnej formy s dielami ako Labutie jazero či Luskáčik od Čajkovského. V tomto období sa tiež začali zdôrazňovať národné tance, ktoré vyjadrovali etnickú a kultúrnu identitu jednotlivých národov. Takéto tance, ako je fandango v Španielsku, mazurka v Poľsku alebo čardáš v Maďarsku, sa stali symbolom národných tradícií.

20. storočie – Moderný tanec a rozvoj rôznych štýlov

V 20. storočí tanec prešiel zásadnými zmenami. Začiatkom storočia sa rozvíja moderný tanec, ktorý spochybňuje prísne pravidlá klasického baletu a umožňuje tanečníkom väčšiu voľnosť prejavu. Pionieri ako Isadora Duncan, Martha Graham či Merce Cunningham priniesli do tanca nové techniky a filozofie, ktoré kládli dôraz na spontánnosť a emocionálny prejav.

Na scéne sa objavili aj nové tanečné štýly, ako je jazzový tanec, tango, swing, rock and roll a neskôr hip-hop, ktoré vznikli v mestských komunitách a kluboch. Tieto štýly sú často spojené so subkultúrami a vyjadrujú rôzne spoločenské a kultúrne hodnoty.

Súčasnosť

Dnes tanec pokračuje vo svojej evolúcii, pričom spája tradičné techniky s modernými a experimentálnymi prvkami. Moderné technológie a globalizácia umožnili miešanie rôznych kultúr a tanečných štýlov, čím vznikajú nové formy umenia. Súčasný tanec oslavuje diverzitu, experimentovanie a individuálny prejav, pričom si stále zachováva svoje korene v tradíciách a rituáloch starovekých spoločností (nemyslíme tým niektoré trápne tzv. "moderné" javiskové divadelné tance, ktoré pripomínajú skôr tras elektrinou ako ladné pohyby, na ktoré sa dá pozerať, to nie je príklad na opakovanie... :).

Spoločenský tanec má hlboký význam pre kultúru a život spoločnosti, pretože je už po stáročia jedným zo spôsobov, ako ľudia vyjadrujú emócie, myšlienky a hodnoty. Tanec spája ľudí, podporuje sociálne interakcie a posilňuje komunity. Je prostriedkom na uchovávanie tradícií, kultúrneho dedičstva a zdieľanie spoločných zážitkov.

Pozrime sa na výhody, ktoré nám prináša tanec aj z toho zdravotného, psychického a emocionálneho hľadiska. Prečo je pre človeka výhodné venovať sa tancu? Je to jednoducho pohyb, prirodzený pohyb, ktorý je športom zároveň a vyžaduje aj disciplínu a vôľu, ktorá v dnešnom svete tak trocha chýba.

Deťom dnes chýba kultúra pohybu a celkovo ladnosť. Tanec môže byť jedným zo spôsobov ako kultúru prejavu vrátiť do spoločnosti. 

Prečo by sa deti mali venovať tancu

Zapojenie detí do tanca má mnoho výhod, ktoré podporujú ich fyzický, psychický a sociálny rozvoj:

  1. Fyzický rozvoj: Tanec zlepšuje koordináciu, rovnováhu a celkovú motoriku dieťaťa. Pravidelný pohyb podporuje zdravý rast kostí a svalov, zlepšuje kondíciu a flexibilitu a pomáha udržiavať správne držanie tela.

  2. Sociálne zručnosti: Tanec často zahŕňa tímovú spoluprácu, ktorá podporuje rozvoj sociálnych zručností ako je komunikácia, rešpekt, spolupráca a empatia. Deti sa učia rešpektovať druhých, pracovať v tíme a rozvíjajú svoje komunikačné schopnosti.

  3. Tvorivosť a seba-vyjadrenie: Prostredníctvom tanca môžu deti vyjadrovať svoje emócie a pocity, čo posilňuje ich sebavedomie. Kreatívne pohyby a choreografie podporujú tvorivé myslenie a rozvíjajú schopnosť prejaviť sa.

  4. Sebadisciplína a trpezlivosť: Tanec vyžaduje pravidelný tréning, disciplínu a vytrvalosť. Tieto zručnosti pomáhajú deťom aj mimo tanečného parketu, či už pri vzdelávaní, alebo pri iných činnostiach.

Výhody a prínosy tanca

  • Zlepšenie fyzickej kondície: Tanec je forma cvičenia, ktorá zlepšuje srdcovo-cievny systém, svalovú silu a celkovú fyzickú zdatnosť. Pomáha predchádzať obezite a iným zdravotným problémom spojeným so sedavým životným štýlom.

  • Zvýšenie sebavedomia: Deti aj dospelí, ktorí sa venujú tancu, často pocítia nárast sebavedomia. Tanec im dáva príležitosť dosiahnuť úspech prostredníctvom tréningu a vystupovania pred ostatnými, čo posilňuje ich pocit sebaúcty.

  • Kognitívny rozvoj: Učenie sa nových tanečných krokov a choreografií stimuluje mozog a zlepšuje pamäť. Zvládnutie zložitých pohybových sekvencií môže zlepšiť schopnosti riešiť problémy a podporuje rýchle rozhodovanie.

Prínos tanca pre telesnú kultúru a rozvoj človeka

  • Telesná kultúra: Tanec ako súčasť telesnej kultúry prispieva k zdravému životnému štýlu, formovaniu pozitívneho vzťahu k pohybu a telu. Vedie k rozvoju pohybových schopností, ktoré sú dôležité nielen pre tanečné vystúpenia, ale aj pre celkovú kvalitu života.

  • Psychologické výhody: Tanec pomáha odbúravať stres a úzkosť. Uvoľňuje endorfíny, čo zlepšuje náladu a znižuje pocity depresie. Umožňuje ľuďom uniknúť z každodenného zhonu a zažiť radosť z pohybu, podporuje emocionálnu rovnováhu a mentálnu pohodu.

  • Sebavyjadrenie a emocionálny rozvoj: Tanec umožňuje vyjadriť pocity, ktoré by inak zostali nevyjadrené. Pre deti aj dospelých je to spôsob, ako spracovať emócie a nájsť vnútornú rovnováhu. Pomáha rozvíjať emocionálnu inteligenciu, teda schopnosť rozpoznať a spracovať svoje emócie, ako aj pochopiť emócie druhých.

Tanec je tak jedinečný spôsob, ako rozvíjať fyzické zdravie, psychickú pohodu a osobnostný rast človeka, a to od útleho veku až po dospelosť. Preto by mal byť súčasťou vzdelávania a života detí, ale aj dospelých.

Pre inšpiráciu si vypočujte podcast s Jurajom Fáberom, tanečníkom, ktorý tancuje už 40 rokov (začal ako 10 ročný), dosiahol svetové úspechy a reprezentoval Slovensko v zahraničí, je choreograf, tréner športového tanca a majiteľ tanečnej školy FABER DANCE SCHOOL v Banskej Bystrici, vo Zvolene, Detve a Brezne. Prajeme Vám príjemné počúvanie a pozývame na Benefičný koncert 27. septembra 2024 do Národného domu v Banskej Bystrici, kde môžete zhliadnuť 2 páry práve z jeho tanečnej školy.


Milí čitatelia a podporovatelia, i keď je situácia v našej úrovni reality na Zemi náročná a drvivá väčšina ľudí z celkovej populácie rezonuje s veľmi nízkou úrovňou Vedomia, snažme sa každý deň hľadať v živote a vo svojom vnútri inšpirácie vedené priaznivým energiami a silami Svetla. Priaznivé energie (svetelné) ako inšpirácie pokroku a vzostupu tu sú a existujú pre ľudské bytosti, aj keď nie je jednoduché sa na ne naladiť a prijímať .... Stále je potrebné do popredia dávať zmysel krásy ako zvestovateľky lásky - nekonečnej tvorivej sily a Zdroja bytia, potrebných pre zvyšovanie harmónie každého jednotlivca pre pozitívny vývoj evolučného vzostupu na Zemi. Vtedy sa dá stabilne prekonávať aj strach ...


© Andrea Lavenda, www.ariadneknihy.sk, september 2024

© Marian Lavenda, www.ariadneknihy.sk, september 2024

https://www.ariadneknihy.sk/