ZA PENIAZMI A BANKAMI
S MARIÁNOM TKÁČOM
V spolupráci s Ing. Mariánom Tkáčom, PhD. v desiatich polhodinových reláciách navštívime mestá, ktoré sa zapísali do dejín peňazí a bánk, resp. v ktorých sa narodili alebo pôsobili významní bankovníci. Spojovacou niťou jednotlivých častí bude hľadanie najstarších peňazí, najstaršej banky, ako aj najstaršieho žijúceho bankovníka. Na základe skutočných, často zábavných príbehov sa poslucháč dozvie základné informácie z dejín peňazí a bankovníctva.
Vitajte pri počúvaní jedinečnej série podcastov "Za peniazmi a bankami" alebo "od plátna po korunu", ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s Ing. Mariánom Tkáčom, PhD. – historikom, ekonómom a odborníkom na menovú politiku. Táto séria vás prevedie fascinujúcou cestou peňazí na našom území – od dávnych čias výmenného obchodu, cez prvé platidlá, vznik mincí a bankoviek, až po dnešné euro..
Navštívime Kremnicu, Banskú Bystricu a Banskú Štiavnicu. V "zlatej" Kremnici, v Múzeu mincí a medailí zistíme, že v slovenských banských mestách sa v prvej polovici 15. storočia ťažilo 40 % zlata a 30 % striebra na svete a že so slovenskou meďou sú pokryté katedrály sveta, že obchodoval s ňou aj Koperníkov otec.
V kremnickej mincovni sa dozvieme, že tu sa razia nepretržite mince od roku 1338 a že najslávnejšie z nich boli zlaté kremnické dukáty. Všimneme si, že na jednej korune je Kremnická madona, o ktorej sa roku 1992 viedla diskusia medzi poslancami, či je vhodné chytať denne Madonu.
V "medenej" Banskej Bystrici si povieme, že tu založili Turzovci a Fuggerovci najstarší európsky podnik na spracovanie medi v roku 1495, tri roky po objavení Ameriky.
V "striebornej" Banskej Štiavnici bude reč o najstaršej baníckej akadémii, o prvom použití pušného prachu na rozpájanie hornín a vypočujeme si Náckovo rozprávanie o učiteľovi, advokátovi a bankárovi, ako naložia so závetom ich svokra.
V hľadaní najstarších peňazí a banky navštívime Nitru a potom Trnavu, kde sa dozvieme o kostolných pokladniciach na katolíckych farách v 18. storočí. Pristavíme sa pri Bernolákovi, ktorý je na 200 – korune a všimneme si, že Juraj Fándly, autor poučnej spisby pre hospodárov a veselých epigramov, bol aj pokladníkom Učeného tovarišstva.
Pokračujeme v Sobotišti. Tu sa konala 9. februára 1845 oslava 40. narodenín Samuela Jurkoviča a pri tej príležitosti jedenásti občania založili "Spolek gazdovskí," najstaršie peňažné družstvo na európskom kontinente.
Na otázku, či sme teda našli najstaršiu slovenskú banku odpovieme, že nie, pretože banky a peňažné družstvá pracovali na úplne iných princípoch a niektoré z nich spomenieme.